kategoria: Na Sygnale
29 maj 2024

Inwestycja w akcje grupy energetycznej okazała się oszustwem

zdjęcie: Inwestycja w akcje grupy energetycznej okazała się oszustwem / fot. KPP Puławy
fot. KPP Puławy
Mieszkaniec powiatu puławskiego stracił prawie 115 tysięcy złotych, które "zainwestował" w akcje grupy energetycznej. 72-latek znalazł ogłoszenie w Internecie, a następnie uwierzył fałszywemu pośrednikowi i wpłacał kolejne pieniądze, w tym pożyczkę, którą zaciągnął w banku. Przypominamy - dokonując transakcji finansowych zawsze upewnijmy się z kim mamy do czynienia!
REKLAMA

Wczoraj do komendy w Puławach zgłosił się 72-letni mieszkaniec powiatu puławskiego, który powiadomił o oszustwie podczas inwestycji w akcje grupy energetycznej. Mężczyzna znalazł ogłoszenie o możliwości inwestowania na portalu internetowym. W reklamie była informacja, że można wypracować bardzo duży zysk z doradztwem dobrych analityków. Mężczyzna wybrał opcję "skontaktuj się" i czekał na telefon.

Jeszcze tego samego dnia skontaktował się z nim doradca, który poinformował, że na początek należy wpłacić 900 złotych. 72-latek przelał pieniądze na wskazane konto. Otrzymał informację, że inwestycje idą bardzo dobrze.

Po pewnym czasie zatelefonował do niego mężczyzna przedstawiając się za analityka finansowego. Powiedział, że aby pomnażać pieniądze koniecznie musi zainstalować aplikację AnyDesk, wyjaśnił także że jest to program do inwestowania pieniędzy. 72-latek nie znając zasad działania tej aplikacji uwierzył fałszywemu analitykowi. Na komputerze zainstalował program i przekazał kod dostępu oraz zalogował się na swoje konto bankowe, umożliwiając w ten sposób dostęp do swoich środków rzekomemu analitykowi. Następnie obserwował na ekranie jak dokonywane są kolejne przelewy. Gdy chciał odzyskać pieniądze okazało się, że musi opłacić podatek od zysków. Nie mając już na to środków, zaciągnął pożyczkę w banku na blisko 90 tysięcy złotych. Niestety to również nie spowodowało odzyskania zainwestowanych pieniędzy, a kontakt z fałszywym doradcą się urwał.

72-latek podliczył straty i gdy okazało się, że stracił prawie 115 tysięcy złotych, postanowił zgłosić sprawę policjantom.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność w dysponowaniu swoimi oszczędnościami. Decydując się na internetową inwestycję kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Obietnica atrakcyjnej inwestycji, czy szybkiego zysku, to najczęściej metoda działania oszustów. Dodatkowo, jeśli „analityk” lub „doradca finansowy” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Puławy
8.6°C
wschód słońca: 04:14
zachód słońca: 20:50
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Puławach

kiedy
2024-06-22 18:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-06 17:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-06 20:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-21 19:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany