kategoria: Kraj
25 wrzesień 2024

Piłkarski PP - porażki Cracovii i Lechii na początek

Mocnym akcentem rozpoczęła się 1. runda piłkarskiego Pucharu Polski, bowiem już na starcie z rozgrywkami pożegnały się dwa zespoły ekstraklasy - wicelider Cracovia po porażce z Sandecją Nowy Sącz i Lechia Gdańsk wyeliminowana przez Pogoń Grodzisk Mazowiecki.

Zespół z Krakowa świetnie radzi sobie w lidze, ale w starciu z liderem 4. grupy 3. ligi (czwarty poziom rozgrywek) doznał sensacyjnej porażki. Przesądziła o tym bramka zdobyta w końcówce dogrywki przez Jakuba Wilczyńskiego.

Wcześniej ten zawodnik otworzył w 56. minucie wynik meczu, ale to Cracovia była bliska awansu po trafieniach Virgila Ghity i Ajdina Hasica. Gdy wydawało się, że właśnie tak się stanie, w 3. minucie doliczonego czasu gry do dogrywki doprowadził Piotr Kowalik. Jedną z nielicznych w niej groźnych akcji przeprowadzili gospodarze, Peter Kolesar podał do Wilczyńskiego, a ten głową pokonał bramkarza Cracovii.

Triumfu piłkarzy prowadzonych przez trenera Łukasza Mierzejewskiego nie mogli niestety z trybun obejrzeć miejscowi kibice, bowiem stadion w Nowym Sączu nie jest jeszcze gotowy na ich przyjęcie.

Nie ucichły jeszcze echa sukcesu Sandecji, gdy z rozgrywkami przyszło się pożegnać kolejnemu zespołowi ekstraklasy - Lechia po rzutach karnych została wyeliminowana przez drugoligową (trzeci poziom) Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Bohaterem meczu w Grodzisku okazał się Karol Noiszewski, który wyrównującego na 1:1 gola dla gospodarzy zdobył w czwartej minucie doliczonego czasu gry. Później trafił też w serii "11" zarządzonej przez sędziego po tym, jak dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Gola dla Lechii w 50. minucie zdobył Louis D'Arrigo, a wcześniej gospodarze nie wykorzystali rzutu karnego.

Po tak spektakularnym rozpoczęciu, później we wtorkowych meczach 1. rundy nie było niespodzianek. Awans uzyskały pozostałe zespoły ekstraklasy grające tego dnia - Widzew Łódź po zwycięstwie z Elaną Toruń 3:1 i Pogoń Szczecin, która wyeliminowała 3:0 Stal Rzeszów.

Mecze 1. rundy PP zaplanowano na wtorek, środę i czwartek, a jedno - Unii Skierniewice z Motorem Lublin, odbędzie się dopiero 2 października. Już na tym szczeblu dojdzie do dwóch konfrontacji drużyn z ekstraklasy. Oba te mecze zaplanowano na środę - o godz. 17.30 Korona Kielce podejmie Stal Mielec, natomiast o 20.30 Górnik Zabrze zmierzy się z Radomiakiem.

Zwycięzcy 28 par awansują do 1/16 finału. Wówczas stawkę do 32 zespołów uzupełnią drużyny reprezentujące Polskę w europejskich pucharach – Jagiellonia Białystok, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław i broniąca trofeum pierwszoligowa Wisła Kraków, która właśnie rozstała się z trenerem Kazimierzem Moskalem.

Finał zostanie rozegrany 2 maja 2024 na PGE Narodowym w Warszawie.