kategoria: Kraj
11 czerwiec 2024

Osób z problemami finansowymi jest mniej, ale długi Polaków rosną

zdjęcie: Osób z problemami finansowymi jest mniej, ale długi Polaków rosną / fot. PAP
fot. PAP
Liczba osób mających problemy finansowe zmniejszyła się o 53 318 osób. Jednak mimo poprawiającej się koniunktury gospodarczej zadłużenie pełnoletnich Polaków zwiększyło się rok do roku o 7 proc. i osiągnęło 86,3 mld zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor.
REKLAMA

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się BIG InfoMonitor, wzrost gospodarczy w Polsce zyskuje na dynamice. PKB wzrosło w pierwszym kwartale o 0,5 proc. kwartał do kwartału oraz o 2 proc. rok do roku. Jak wskazano możemy to zawdzięczać rosnącej konsumpcji prywatnej. Jednak jak poinformował BIG InfoMonitor, jednocześnie rośnie całkowite zadłużenie Polaków. Z przedstawionych danych wynika, że na koniec kwietnia 2024 r. zadłużenie pełnoletnich osób wyniosło ponad 86,3 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 6 mld zł, czyli 7 proc. rok do roku.

Jednocześnie liczba osób z problemami finansowymi zmniejszyła się rok do roku o 53 318 osób i wyniosła 2 623 831. Oznacza to, że choć dłużników jest mniej, problemy finansowe tych, którzy je mają, wyraźnie się pogłębiły - wskazali eksperci BIG InfoMonitor.

"Ożywienie gospodarcze to zasługa rosnącej konsumpcji prywatnej. Jednak warto zaznaczyć, że na taki luksus pozwalają sobie nadal nieliczni, większość z nas wciąż kalkuluje wydatki, tak aby zoptymalizować ich wykorzystanie. Przemyślany sposób dokonywania zakupów, czyli odpowiedzialne zachowania konsumpcyjne mają też swoje pozytywne następstwa, przede wszystkim przyczyniają się do ograniczania skutków nadmiernego konsumpcjonizmu i wpływają też na to, że liczba osób z problemami finansowymi spada, co widać zresztą w naszych danych" – zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Według przekazanych przez BIG InfoMonitor informacji, spośród sześciu grup wiekowych najbardziej zadłużone są osoby między 45 a 54 rokiem życia oraz w przedziale wiekowym 35-44 lata. Łącznie ich zobowiązania stanowią ponad połowę (56 proc.) zadłużenia obywateli Polski. Najmniej dłużników jest grupie najmłodszych dorosłych w przedziale 18-24 lata. Ich zaległości wynoszą nieco ponad 1 mld zł, a udział w łącznej kwocie zaległości Polaków wynosi 1,2 proc.

BIG InfoMonitor gromadzi i udostępnia informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku. Spółka prowadzi rejestr dłużników. Baza BIG InfoMonitor zawiera około 6 mln informacji o długach. Umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, dzięki czemu stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. (PAP)

gkc/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Puławy
11.6°C
wschód słońca: 04:14
zachód słońca: 20:50
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Puławach

kiedy
2024-06-22 18:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-06 17:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-06 20:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-21 19:00
miejsce
Puławski Ośrodek Kultury Dom...
wstęp biletowany